Cikkek

Így készítsd fel kutyád és a kutyaházat a hideg télre!

Úgy tűnik a fagyos telet nem ússzuk meg. Ez így is van jól, hiszen a hideg a barátunk: segít csökkenteni például az olyan élősködők számát, mint a kullancsok. Ám ha felkészületlenül ér bennünket, a tél az ellenségünkké válik. Előzzük meg a bajt!

Akár lakásban, akár az udvarunkon él négylábú barátunk, érdemes időben gondolni a közeledő télre, és felkészülni rá. A legjobb módszer a megelőzés – ne hagyjuk, hogy megtörténjen a baj!

A lakásban tartott ebek esetében könnyebb dolga van a gazdiknak: “megússzák” egy kis odafigyeléssel. Télen a lakás és a kinti hőmérséklet között igen nagy különbség van, nem csoda hát, ha kedvencünk elkezd dideregni a meleg lakásból a havas utcára lépve. Ha a gazdi figyel, tudja, mikor jön el a kutyaruha, kutyakabát ideje – akkor adjuk rá a meleg kabátot, ha valóban fázik kutyánk.

Az eső ellen azonban akkor is érdemes védekezni, ha a bélelt meleg kabátnak még nincs itt az ideje: egy hosszabb esős sétán átázhat a kutyabunda, aminek könnyen megfázás lehet a vége! Ilyen esetekre kifejezetten hasznosak a víz- (és szél-) álló kabátok!

A havas, jeges járdákat szinte mindenhol sózzák, gyakran a kelleténél jobban is. Ez kimarhatja kedvencünk tappancsát, kikerülni viszont nem igazán tudjuk. Megoldás lehet a kutyacipő, vagy zsíros, viaszos krémek használata. A séta után langyos vízzel mossuk le a mancsokat! Érdemes időről időre ellenőrizni a kutya talppárnái közötti szőr hosszát is: minél hosszabb és több ugyanis a szőr, annál jobban beletapad a sétán a hó, akár kis gombócokká is összefagyhat, amik könnyen felsértik a kutya lábát. Egy ollóval óvatosan kurtítsuk meg ezeket a szőröket!

Az udvari kutyáknál a legfontosabb, hogy legyen egy szélvédett és száraz hely, ahová be tud húzódni a hideg szél és a csapadék elől. A legtöbb kutyának ezt a búvóhelyet a kutyaháza jelenti, fontos hát, hogy az télen is biztonságot és meleget nyújtson. Egész évben hasznos, ha nem közvetlenül a talajon áll a ház, hanem valamivel alátámasztjuk: téglákkal, vagy akár egy raklappal. Így alulról a hideget nem veszi át annyira, és a csapadékos időben sem ázik fel.

Ha a kutyaház még nem szigetelt, érdemes ezt is megcsinálni a nagy hideg beállta előtt, így jobban tartja majd a meleget. Ezen kívül a ház bejáratát is fedjük le: a célnak megfelel egy szőnyeg-vagy pokróc darab, de egy vastag műanyag fólia is. Ennek segítségével nem tud olyan könnyen kiszökni a meleg a ház belsejéből. A kutyaházat friss szalmával, forgáccsal, vagy papírcsíkokkal béleljük, lehetőleg ne takarókkal, vagy törölközőkkel. Utóbbiak ugyanis könnyebben átnedvesednek a párától, nehezebben száradnak, így kevésbé melegítik a kutyát. Azért, hogy kijáráskor a kutya ne hordja ki a szalmát, tehetünk fel egy kisebb küszöböt is az ajtóra. Másik megoldás lehet, ha egy nagyobb párnahuzatba tömjük a szalmát, így biztosan nem hordja szét kedvencünk. Az almot hetente cseréljük frissre!

A házat a lehetőségeinkhez mérten széltől és csapadéktól védett helyre tegyük. Két- három hetente magát a házat is tisztítsuk ki, hogy megelőzzük a kártevők megtelepedését (nem lenne jó, ha a saját házából szedné össze újra és újra a bolhákat például, igaz?)

A kutyaház vásárlásánál, vagy építésénél fontos szem előtt tartani a méretet: ne legyen se túl nagy, se túl kicsi: férjen el kényelmesen a kutya, de ha a belső tér túl nagy, akkor kedvencünk nem tudja kellően bemelegíteni. Ugyanezen okból javasolt inkább a lapostetős házat választani: a sátortetős kutyaházban nagyobb a belmagasság, így szintén nő az a tér, amit a kutyának be kell melegítenie.

A tél közeledtével, illetve beálltával az udvaron tartott kutyát ne fürdessük: egyrészt így nagyon könnyen megfázhat, másfelől ezzel eltüntetjük a télen jótékonyan védelmező zsírréteget a bundáról. Télen ne is nyírjuk rövidebbre a szőrét! Ne felejtsük el, hogy a hidegben a kutya vize is hamar befagyhat: biztosítsunk számára friss, langyos vizet!

Sajnos az állatvédő szervezetek minden télen nagyon sok kihűléses kutyával találkoznak – sokuk számára a segítség már későn érkezik. A fagy áldozatául eső kutyák nem csak a kóborkák közül kerülnek ki: sok udvarban tartott kutyára sem figyelnek oda kellően. Előzzük meg a bajt!

 

Forrás: kutyabarathelyek.hu

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

To Top