Cikkek

Tavasszal „leselkedő” veszélyek

A természet ébredésével együtt nekünk, felelős gazdiknak sem árt néhány dologra a megszokottnál is éberebben figyelnünk a négylábú kedvencünk és saját magunk érdekében.

Tavasszal, a naposabb, melegebb időben sokkal többet vagyunk kint a kedvenceinkkel, mint egyébként. Ennek azonban nem csak pozitív, hanem negatív következményei is vannak; például a különböző betegségek, amik akár életveszélyesek is lehetnek. Összeszedtük, mire kell odafigyelni!

Kullancsok

Az első és legfontosabb veszélye a tavaszi időszaknak, hogy előkerülnek a kullancsok. A meleg és nedves közeg kedvez a szaporodásuknak, így nem csak akkor kell átnézni az ebet, ha erdőkben, ligetekben, mezőkön sétáltunk, hanem akkor is, ha belvárosi utcákon kóborol. Minden séta után vizsgáljuk át a szőrzetét, és ha találunk egy vérszívót, akkor igyekezzünk úgy eltávolítani, hogy ne nyomjuk össze a potrohát. Ha nem vagyunk biztosak magunkban, kérjük szakember segítségét.

Szívférgesség

A szívférgességet sokáig csak külföldről behozott kutyákban mutatták ki, de mára már nagyon megnőtt a hazai esetek száma is. A tavaszi időszakban különösen figyelni kell rá, mert szúnyogok terjesztik: elsősorban tehát a szabadban tartott, vízparton, erdőben sétáltatott vagy vadászó, középkorú vagy idősebb kutyákban kell számítani rá.

A szívférgességet a dirofilaria immitis fehér színű, a bőrféregnél is hosszabb fonalféreg terjeszti, az újszülöttei, az apró mikrofiláriák pedig a fertőzött kutya- és macskafélék vérében keringenek. Különböző szúnyogfajok veszik fel a fertőzött gazdán történő vérszívás során, így terjednek. A szívféreg nagyon ügyesen rejtőzik el az immunrendszer elől, így nincs immunreakció; minél tovább marad a vérben, annál súlyosabb károkat okoz. Általában köhögéssel kezdődik, majd az állat állapota folyamatosan romlik.

Allergia

Ahogy mi, emberek, úgy a kutyák is szenvedhetnek a tavaszi allergiától. Az allergia általában vakarózásban, mancsrágcsálásban nyilvánul meg, a kutya bőre bepirul, súlyosabb esetekben sebek, bőrgyulladások jelentkezhetnek. Tavasztól őszig szezonális allergiától szenvedhetnek a kedvencek; ha szeretnénk rajtuk segíteni, allergiateszt segítségével kideríthetjük, hogy mire érzékenyek. A szezonális allergiákat legtöbbször különböző növények, fű- és fafélék, valamint gyomok okozzák. Leggyakoribb allergének: borjúpázsit, angol perje, csomós ebír, réti csenkesz, réti zab, fehér akác, kocsányos tölgy, nyírfa, fűzfa, pitypang, fekete üröm, réti margitvirág, csalán és útifű.

Tavak, patakok vizei

Az állatorvosok azt javasolják, hogy kinti program esetén mindig vigyünk a kutyának otthonról friss vizet. Az eb ugyanis a játék közepette megszomjazhat, és ha van egy patak vagy tó a környéken, akkor arrafelé veszi az irányt. Ezek a vizek azonban fertőzöttek lehetnek, például a giardia nevű egysejtű parazitával. A giardia a giardiosis (dzsiardiozis) fertőző betegség okozója; a kórokozók a bélsárral kerülnek a külvilágra, majd ha az ember vagy a fogékony állat lenyeli, megfertőződik. A legjellemzőbb tünet a bélgyulladás, a fejlődésben visszamaradás, a testsúly csökkenése, az olykor véres jelleget öltő hasmenés.

Méhek

Tavasszal a méhecskék száma is fokozatosan nő, így érdemes óvni a kutyusokat a kéretlen fullánkoktól. Egy méhcsípés még nem a világ, legfeljebb egy kicsit megdagad a helye, ha azonban többről van szó, akkor már baj van. Ilyen esetben olyannyira megdagadhat a torok és a légutak, hogy a kutya nehezen kap levegőt, ami életveszélyes. Ha a kutyust megcsípi egy méhecske, akkor keverjünk el vizet és szódabikarbónát egy kis pohárban, majd vigyük fel a sérült területre, vagy tegyünk rá egy kis törölközőbe csavart jeget.

Mérgező növények

A tavasz eljövetelével egyre több virág és növény nyílik a kertben és az utcákon, ezek némelyike azonban mérgező lehet a kutyák számára, így különösen vigyáznunk kell rájuk. Ha azt látjuk, hogy a kedvencünk valamilyen növényt rág, azonnal vegyük el tőle, és a szájából is szedjük ki a maradékot. A növényektől többek között hasmenés, hányás, bélgyulladás, fulladás, görcsök, étvágytalanság jelentkezhet. A legmérgezőbb növények az amarillisz, aranyeső, borostyán, jácint, kankalin, kökörcsin, kutyatej, leander, lilaakác. Ezek a tiltott ételek a kutyák számára veseelégtelenséget, kómát és kiszáradást okozhatnak.

Vedlés

A tavasszal együtt a vedlés is megérkezett! Ez szerencsére egy természetes folyamat kutyánk életében, azonban fontos tudnunk mivel jár, milyen teendőink vannak.

A vedlés nem más, mint a kutyák szőrváltása. Minden kutyának hullik a szőre, lehet az rövid vagy akár hosszú szőrű kedvenc. Célunk, hogy kedvencünk bőre egészséges maradjon, valamint szőre szép fényes legyen! A legfontosabb szabály, hogy minden kutyát fésülni kell, persze a rendszeresség függ a szőr hosszától. Ezért érdemes a megfelelő eszközt jól megválasztani. Ne feledjük, hogy a kefélés gyorsítja a vérkeringést és kellemes érzéssel tölti el kutyád, mintha egy masszázson venne részt!

Segítsd Te is kutyád egészségének megóvását illetve támogasd szervezetét a tavaszi megújulásban!

Tüzelések

Mint köztudott, a szuka kutyák évente kétszer tüzelnek, általában tavasszal és ősszel. Azt, hogy az adott évszakon belül pontosan mikor, sok minden befolyásolja, így ezekben az évszakokban lényegesen jobban oda kell figyelnünk, mind szuka, mint pedig kan kutyánkra.

Szuka kutyát tüzelés alatt csak pórázon sétáltassunk, és kerüljük az olyan helyeket, ahol  sok kutya fordulhat elő. Igyekezzünk úgy, és akkor sétáltatni kutyánkat, amikor a legkevesebb kan kutyával találkozhat. Sok bajtól és kínos jelenettől kíméljük meg magunkat, ha betartjuk ezt az íratlan illemszabályt.

Ha kertes házban élünk, akkor a tüzelés idejére zárjuk be kutyánkat, és csak akkor engedjük ki még a kertbe is, amikor tudunk figyelni rá. Sokan nem veszik ezt komolyan, de a baj egy másodperc alatt megtörténhet, még kerítésen keresztül is! A szuka kutyáknál éppen úgy, mint az embereknél elméletileg megvannak ugyan azok a bizonyos termékeny napok, de „balesetek” ezeken kívül is, gyakorlatilag bármikor az egész tüzelés ideje alatt előfordulhatnak. Erről sokan tudnának mesélni… Tehát, inkább tartsuk 1-2 nappal tovább bezárva kutyánkat, mintsem 2 hónap múlva ki tudja milyen keverékeknek kelljen szerető gazdát keresnünk.

Ezekben az időszakokban a kan kutyák és gazdáik helyzete sem könnyű. A kanokat hajtja az ösztön, akár kilométerekről is megérzik a tüzelő szuka szagát. Ilyenkor nincs előttük akadály, egy profi agility bajnokot meghazudtolóan ugranak vagy másznak át bármilyen akadályon, kerítésen. Ezt fokozottan vegyük figyelembe, és igyekezzünk kutyánk számára a megszokottnál is több mozgást biztosítani, hogy alaposan elfáradhasson.  Ilyenkor a kanok könnyebben verekedésbe keveredhetnek, hiszen túlteng bennük az adrenalin. Vigyázzunk erre, és már a legapróbb jelnél is fegyelmezzük, illetve azonnal vegyük pórázra kutyánkra.

Figyeljünk oda arra is, hogy még véletlenül se felejtsük nyitva a kaput, és – ez minden kutyára vonatkozik – már korán tanítsuk meg ebünknek, hogy a nyitott kapu vagy ajtó nem azt jelenti, hogy „uccu neki” ki is kell mennie rajta. Ha szánunk erre elég időt, később jócskán megtérül a befektetés!

Ne felejtsd el, hogy kan kutya gazdájaként a Te felelősséged is, ha kiszökik kutyád és egy nem kívánt alomnyi kiskutya „büszke” apukájává válik.

Végezetül, de nem utolsó sorban ezúton is felhívnánk a figyelmeteket az ivartalanítás fontosságára. Ha nem vagy tenyésztő, hidd el, ez jó megoldás lehet. Legyen szó szukáról vagy kanról, fajtatiszta vagy keverék ebről ezzel a rutin beavatkozással nagyon sok későbbi kellemetlenségtől kímélheted meg kutyádat és magadat is. Sok tévhit kering az ivartalanítással kapcsolatban, ne ezeknek higgy, hallgass az állatorvosodra!

Ne szaporítsd tovább az utcán, menhelyen élő keverék, de akár fajtatiszta kutyák létszámát, gondolkozz és dönts felelősen!

 

Forrás: Ebcsont Magazin

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

To Top