Cikkek

Mit tehetsz, ha vaddisznóval találkozol szembe a kutyasétán?

Mi, kutyások, gyakran hagyjuk el a várost, hogy élvezhessük kedvencünkkel a természetet. De mit kell tennünk, hogyan cselekedhetünk helyesen, ha az eredő lakóival találkozunk? Főleg, ha az egy nagydarab vaddisznó, amiről már annyi rémtörténetet hallottunk?

Hozzánk, kutyásokhoz nagyon közel áll a természet, nincs is annál jobb, mint kedvencünkkel közösen élvezni annak szépségeit egy séta, vagy kirándulás alatt. Azonban ha kimerészkedünk a négy fal közül, van rá esély, hogy vaddal vagy éppen vadászokkal találkozzunk. Ezekre az esetekre adunk tanácsokat.

Az első és legfontosabb szabály: a kutyát mindig pórázon vezessük – az eb érdekében is! A Szabálysértési törvény 193. § b) értelmében „aki a felügyelete alatt álló kutyát (…) természeti és védett természeti területen, vagy vadászterületen – a vadászkutya és a triflakereső kutya kivételével – póráz nélkül elengedi vagy kóborolni hagyja, (…) szabálysértést követ el.” De a póráz használatával nem csak a természetet védjük, hanem a kutyát is!

122207551157fb9d411bc09

 

 

 

 

 

Kutyaséta az erdőben – csak pórázon!
Fotó: drivethenation.com

 

 

 

Vaddisznóval leggyakrabban a sűrű bozótos területeken találkozhatunk. Február és május tájára esik a vaddisznók ellési időszaka, ilyenkor a kocák veszélyesebbé, agresszívabbá válhatnak. Csíkos hátú kicsinyeiket az életük árán is megvédik, így nem tanácsos zavarni őket semmilyen formában (tehát a kocának mindegy, kedvencünk, vagy mi zavarjuk meg, ő védelmezni fogja a kis malacokat)!  A kanok a párzási időszakukban lehetnek veszélyesebbek: ez körülbelül az október és január közötti időszakra  esik, ám ez az időszak egyre jobban kitolódik.

Az őzek, szarvasok, dámok mindenképp menekülni próbálnak, ha észrevesznek minket, bár sebzetten ezek is okozhatnak sérülést. A vaddisznó viszont – különösen sebzetten – a kedvencünkre támadhat, és ilyen esetben borítékolható, hogy a kutya komoly, de inkább súlyos vagy akár halálos sebeket kap.

66098573557fb99fe89403

 

 

Nem biztos, hogy a vadmalac anyja értékelni fogja kutyánk közeledését – még ha az csak játékból, vagy kíváncsiságból teszi is
Fotó: winterfashionclothes.blogspot.com

Vaddisznóval egyre gyakrabban találkozhatunk szőlősökben, gyümölcsösökben is – életterük egyre kisebb lesz, így kevésbé válogathatnak: ahol menedéket és élelmet találnak, oda “beköltöznek”. A vaddisznók alapvetően tartanak az emberektől, így ha nem zavarjuk meg őket, tisztes távolságban maradunk tőlük, akkor valószínűleg nem kell konfliktusra számítanunk.

Vaddisznóval egyre gyakrabban találkozhatunk szőlősökben, gyümölcsösökben is – életterük egyre kisebb lesz, így kevésbé válogathatnak: ahol menedéket és élelmet találnak, oda “beköltöznek”. A vaddisznók alapvetően tartanak az emberektől, így ha nem zavarjuk meg őket, tisztes távolságban maradunk tőlük, akkor valószínűleg nem kell konfliktusra számítanunk.

79043673957fb99fe70597

 

 

 

A lakott területekhez közel, vagy azok peremén is előfordulhat, hogy vaddisznóval találkozunk
Fotó: nbcnews.com


De mit tehetünk, ha szembetalálkozunk sétánk közben egy vaddisznóval?


Ha vadat látunk kirándulás közben, a pórázt azonnal fogjuk rövidre! Induljunk el az ellenkező irányba, és ha a kutya ugat, próbáljuk lenyugtatni. Ha a vad a közelünkben tűnt elő a sűrűből és észrevett, akkor álljunk meg, csitítsuk a kutyát és várjunk. Ilyen esetben szinte biztosan a vaddisznó is a menekülést fogja választani, a támadás esélye minimális, amíg nincs sarokba szorítva.

Kirándulás előtt tájékozódjunk az illetékes vadászatra jogosult szervezetnél, hogy a kiszemelt területen nem lesz-e vadászat a kiválasztott időszakban! Ezen szervezetek elérhetőségeit akár az interneten is kikereshetjük, de ha ott nem találunk információt, a környékbeli települések önkormányzatainál is érdeklődhetünk.

 

Forrás: kutyabarathelyek.hu, dozsavt.extra.hu, parkerdo.hu

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

To Top