Cikkek

Kullancs – tények és tévhitek

Tavasszal a kullancsok jelentik az egyik legnagyobb veszélyt a természeti örömöket élvezni vágyóknak.

A kórokozókkal szennyezett élősködők okozta megbetegedések áprilisban kezdenek megszaporodni, a legtöbb fertőzés pedig május-június-július hónapokban fordul elő. Azonban van egy második szezon is, amely kora ősszel, szeptember-október környékén kezdődik. A hazánkban élő kullancsfajok márciustól júliusig, valamint szeptembertől novemberig a legaktívabbak, de egész évben jelen vannak. Jó tehát, ha tudjuk, mitől és mennyire kell tartanunk.

A kullancsok a pókszabású ízeltlábúak közé tartoznak, így sokakban már puszta látványuk is rettenetet okoz, ha bőrbe fúródva észlelik magukon vagy a kedvenc állatukon, nem is beszélve az általuk vérrel terjesztett súlyos, akár elhullással is járó fertőző betegségekről. A találkozás egészségügyi kockázata azonban megfelelő óvintézkedések mellett közel sem olyan nagy. Életmódjára jellemző, hogy kedvelik a sűrű aljnövényzetet, bozótokat, bokrokat, továbbá úgynevezett háromgazdás fejlődési ciklusuk miatt az olyan élettereket, ahol például sünök, madarak, háztáji és háziállatok fordulnak meg. Életciklusa a következő, befúródik egy nőstény majd 10-12 napig vért szív, ezután egy hímmel találkozik, megtermékenyítés után lepottyan, és a talajon petét rak. Emberek esetében ritka, hogy ennyi időt el tud tölteni az állatka a befúródást követően a gazdatesten, mert általában hamarabb eltávolítjuk. Kedvenceink esetében azonban sajnos nem ilyen egyértelmű, hogy gyors véget ér a találkozás. A kutyák, macskák magasságuk és szőrzetük miatt nemcsak a kullancsokkal való találkozásnak vannak intenzívebben kitéve, hanem annak is, hogy az általában a kórokozók bejuttatásának szempontjából kritikus 24 órán belül nem vesszük észre rajtuk az élősködőket. Ez gyakran még akkor is igaz, ha az állat szőre rövid és világos.

 

Mi történhet, ha már megtörtént a kullancstámadás?

Azért fontos megelőzni a kullancs befúródását és vérszívását, mert a kullancsok fertőző betegségeket terjesztő kórokozókat adhatnak át. A szúnyogok után a kullancsok a leggyakoribb vektorok a vérrel terjedő fertőző betegségek terén. A két leggyakoribb betegség melyet kedvencünk megkaphat a Babesiosis, és a Lyme-kór.    Az elsőt a Babesia, míg a másodikat a borellia nevű egysejtű baktérium okozza. Mindkettőt a kullancs juttatja be a szervezetbe.  Egy korábbi vizsgálat során a kutyákból eltávolított és bevizsgált, a kórokozó terjesztéséért felelős kullancsfaj egyedeinek körülbelül 30%-a hordozta a fertőző bacilust. Első körben a gazda felelőssége felismerni a bajt, a levertséget, fáradtságot, étvágytalanságot (később már a hányást, kávébarna vizeletet is), és ha ezt tapasztalja, haladéktalanul állatorvoshoz kell fordulni. A kezelés költsége azonban körülbelül 10 ezer forinttól akár 100 ezer forintig is terjedhet. A Babesiosis  lappangási ideje 5-21 nap. Friss esetben a vérparazita szaporodásakor magas láz (40 C felett) jelentkezik. A vérszegénység levertséget, aluszékonyságot, szédelgést, hátulsó testfél gyengeséget, étvágytalanságot idéz elő. A vesén keresztül ürülő hemoglobin és epefesték a vizeletet vörösre, kávébarnára színezheti. Az epe vérerekbe kerülése a szemfehérjénél és a sápadt szájnyálkahártyán sárga elszíneződést okoz. A betegség körültekintő orvosi kezelés nélkül elhullással is végződhet a vesefunkció leállása miatt. A vesén kívül a máj károsodása is jelentős lehet (sárgaság). Időben diagnosztizálva sikeresen gyógyítható, hatékony megelőző védőoltás nincsen! A Lyme-kór nemcsak embernél, hanem kutyánál is előfordul. A vérszívás helyén a bőrbe jutó baktérium bőrgyulladást idéz elő, ami fehér bőrű kutyákon duzzadt, piros folt formájában jelentkezik. A kórokozó a nyirokkal eljut a legközelebbi nyirokcsomóba, ami annak megnagyobbodását és fájdalmát okozza. Innen a vérbe kerülve vérfertőzést vált ki. A vérrel a kórokozó a szervezetben szétterjed és az immunrendszer számára kevésbé elérhető helyeken megbúvik. Így él tovább az ízületekben, szívbelhártyában az agyvelő és a gerincvelő burkaiban. Ezeken e helyeken hosszantartó gyulladást alakít ki, így ízület és agyhártyagyulladást. Lappangási ideje több hónap is lehet. Gyógyszeres kezelése hosszas, ritkán kevés eredménnyel kecsegtet. Megelőzésére hatékony védőoltás javasolható a fertőzött területeken tartott ebeknél.

 

Védekezés

A kullancsok elleni védekezés egyik legbiztonságosabb módja, ha soha nem hagyjuk el otthonunkat és házi kedvenceinket is szobafogságra ítéljük. Az óvatosság nem árt, de ilyen drasztikus lépesekre azért nincs szükség. Nagyon jó védettséget nyújthat, és minden igényt kielégíthet például egy repellens (a kullancsok táplálkozását gátló) nyakörv, amelynek vérszívást megelőző és kullancsölő hatása egyaránt bizonyított. Kedvenceink számára így – az emberrel ellentétben – gyakorlatilag teljes védelmet biztosíthatunk, megelőzhetjük, hogy a kullancs az állat bőrébe fúródjon és betegségeket okozzon. Ajánlott egész évben minőségi kullancsellenes készítményt használni, amely hosszú távon védelmet biztosít, a tapasztalatok szerint ugyanis gyakran megfeledkezünk a rendszeres havi alkalmazásról. De aki észben tudja tartani azok számára már rendelkezésre állnak bőrre cseppenthető 1 hónapos hatástartamú cseppek és több hónapig (5-7 hónap) ható nyakörvek. Nagyon fertőzött területeken ajánlott kombinációban használni a készítményeket. Nagy ritkán persze a leginnovatívabb szerek használata mellett is előfordulhat, hogy az állat bőrébe ágyazódott, elpusztult kullancs nem lökődik ki azonnal. Ezért legalább a hosszabb séták után óvatosan tapogassuk át kutyánkat, macskánkat, elsősorban a nyak és a fej környékén. Ez ugyanolyan elővigyázatosság, ahogyan magunkat vagy családtagjainkat is átnézzük a nap végén (lehetőleg egy erős fényű zseblámpával). Ha kullancsot észlelünk, mindig tekergetés nélkül, egyenesen húzzuk ki egy csipesz vagy akár a körmeink segítségével. Érdemes az eltávolított kullancsot, főleg ha vérrel telt eltenni és parazitológus szakembernek megmutatni. A kullancs fajának meghatározása révén az általa terjesztett fertőző betegségek behatárolhatóak, a testnedveinek vizsgálatával (nyál, bélnedvek) a bennük levő kórokozó is kimutatható.

 

Végezetül pedig nézzünk meg 10 tévhitet a kullancsokkal kapcsolatban!

 A kullancs messzi erdőkben él

A városi zöldövezetek, parkok, futtatók, sőt még a gondozott kiskertek is a kullancsok gyakori előfordulási helyei lehetnek. Vannak kullancsfajok, amelyek valóban gyakoribbak lombhullató erdeinkben. Egy négyzetméteren több száz, egy hektárnyi (számukra megfelelő) területen több millió egyed is élhet.

  1. Télen nincsenek kullancsok

Egy hosszabb, fagyos időszak során valóban nincsen kullancsveszély, de egy enyhébb télen végig aktívak lehetnek, így hazánkban gyakorlatilag 12 hónapos kullancsaktivitásról beszélhetünk, a két leggyakoribb faj esetében erős tavaszi és őszi csúccsal.

  1. Az EU tiltja a kullancsok elleni permetezést, ezért számuk az elmúlt években jelentősen megnőtt

 Kullancsok ellen a környezet permetezésével védekezni nem célszerű, mivel a nagyobb hatékonyság elérése érdekében rendkívül nagy mennyiséget kellene kijuttatni az adott vegyszerből a környezetbe. Ez a kezelés az anyagi vonzata mellett a járványügyi kérdésekkel foglalkozó nemzetközi szakmai központok (WHO, CDC, ECDC) részéről is ellenjavallt. Valószínűleg ez az oka, hogy az EU-ban jelenleg nincs regisztrált szer, amelyet ilyen célból használni lehetne. A kullancsok egyedszámának vagy aktivitásának az elmúlt években történő növekedése megállapításához nem áll rendelkezésünkre elegendő adat.

  1. A kullancsok rövid életű rovarok

A kullancsok nem rovarok, a pókszabásúakhoz sorolt ízeltlábúak. Erős ellenálló képességű atkák, fejlődési ciklusuk akár 8 évig is eltarthat.

  1. A kullancs a fákról ugrik ránk

A kullancsok ugrani nem képesek, általában az aljnövényzetről, esetleg a bokrokról másznak az állatra vagy emberre.

  1. Az ultrahangos riasztókészülékek hatásos kullancs elleni védelmet jelentenek

Ezt tudományos vizsgálatok nem támasztották alá.

  1. Sör, pálinka, fokhagyma vagy B-vitamin fogyasztásával távol tarthatjuk a kullancsokat

Ezt tudományos vizsgálatok nem támasztották alá.

  1. Ha kullancs elleni készítményt használunk, kutyánk, macskánk teljes biztonságban van

Sajnos ez nem feltétlenül igaz. Különböző minőségű és hatóanyag-tartalmú szerek vannak jelen a piacon. A háziállatok biztonsága például repellens termékek (pl. Bayer Foresto) használatával valóban közel 100%-osra növelhető.

  1. A kullancsot tekergetéssel vagy olajos, „szagos” krémmel bekenve távolítsuk el

Ez a legrosszabb, amit tehetünk. A kullancs ilyenkor elkezd fuldokolni, ezért megnőhet az esélye a kórokozók szervezetbe jutásának.

  1. Ha kullancsot találunk magunkban, érdemes orvoshoz fordulni

Amennyiben egy napon belül eltávolítjuk a vérszívót, akkor nem valószínű, hogy bármilyen kórokozóval fertőződnénk. Ha viszont esetleg napokkal később távolítja csak el az orvos a kullancsot, addig jelentősen növeltük a várakozással az esetleges fertőzés veszélyét is. A legfontosabb szabály: amint kullancsot látunk magunkban vagy háziállatunkban, minél hamarabb távolítsuk el.

Biztonságos tavaszt mindenkinek!

 

Forrás: Ebcsont Magazin
haziallat.hu

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

To Top